Mity i fakty

O wpływie picia alkoholu na zdrowie

Czym są mity na temat wpływu alkoholu na zdrowie? Pod tym pojęciem zwykle kryją się mylne i dość powszechne przekonania mogące sprzyjać piciu alkoholu. Niektóre osoby są zdania, że alkohol pomaga odciąć się od naporu codziennych problemów, inne wskazują na jego działanie lecznicze, uspokajające lub na odwrót, dodające sił i energii.

Wiele z tych opinii wynika z braku wiedzy na temat działania alkoholu na organizm. Kierując się nimi można pogorszyć swój stan zdrowia, narazić się na większy stres i zwiększyć przeżywane trudności. Dlatego w trosce o swoje zdrowie warto poznać fakty, które pomogą zweryfikować dotychczasowe przekonania na ten temat.

A oto niektóre z nich:

Mit Alkohol ułatwia trawienie

Fakt

Niskie stężenie alkoholu w żołądku może pobudzić wydzielanie soków trawiennych, jednak nadmierna jego ilość znacznie pogarsza lub nawet całkowicie zatrzymuje procesy trawienne. Alkohol podrażnia przewód pokarmowy, negatywnie wpływa na śluzówkę żołądka i jelit, i w efekcie utrudnia wchłanianie pokarmów. Spożywany w nadmiarze może powodować nudności i wymioty, a także biegunki – osiąga się więc skutek odmienny do zamierzonego.

Mit Alkohol rozgrzewa i jest dobrym środkiem na przeziębienie

Fakt

W większości przypadków jest to działanie pozorne. Wypicie alkoholu daje krótkotrwałe, przyjemne uczucie ciepła, które stopniowo zmniejsza się i zanika wraz z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych skóry. Jako środek na przeziębienie ma niewielkie zastosowanie, może rozgrzać w przypadku przemoczenia czy zziębnięcia, ale przy gorączce i stanach zapalnych zmniejsza odporność organizmu. Ogranicza aktywną rolę białych ciałek krwi (limfocytów) w zapobieganiu infekcji. Oznacza to, że limfocyty wytwarzane są nie tylko w mniejszej ilości, ale także gorzej przenikają do miejsca, gdzie toczy się proces zapalny. W związku z tym nie tylko nie można powstrzymać choroby, ale można ją dodatkowo pogłębić.

Mit Alkohol jest lekarstwem „na serce”

Fakt

Najnowsze badania wykazały, że u osób z dolegliwościami „sercowymi” subiektywna poprawa samopoczucia następująca po spożyciu lampki koniaku jest wynikiem tylko uspokajającego i znieczulającego działania alkoholu, a nie poprawy w ukrwieniu mięśnia sercowego. Naczynia wieńcowe, które odżywiają (dotleniają) mięsień sercowy, nie ulegają bowiem rozszerzeniu, a tym samym nie zwiększa się dopływ krwi do mięśnia, co powoduje jego niedotlenienie. Jednocześnie alkohol powoduje niebezpieczne zmiany ciśnienia tętniczego krwi. Przy dłuższym używaniu alkoholu następuje uszkodzenie ścianek naczyń krwionośnych i wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w mięśniu sercowym.

Mit Alkohol znieczula

Fakt

Alkohol może mieć działanie uśmierzające ból, ponieważ zaburza funkcję ośrodków nerwowych, a w efekcie wpływa na zmniejszenie reakcji na pojawiające się bodźce. Efekt ten jednak nie jest wynikiem działania przeciwbólowego alkoholu, ale raczej odurzenia. A im głębsze odurzenie i upojenie, tym reakcje na bodźce są mniejsze.

Mit Alkohol pozwala zapomnieć o troskach i kłopotach „Na frasunek dobry trunek”

Fakt

Działanie alkoholu pozwala na krótko oderwać się od problemów, przynosi chwilową ulgę. Polega ono na regulowaniu uczuć za pomocą alkoholu zamiast szukania na trzeźwo sposobów radzenia sobie z problemami. Niestety, aby uzyskać stan ukojenia, trzeba sięgać po alkohol coraz częściej i pić więcej.

Więcej na temat mitów i stereotypów związanych z postrzeganiem osób z uzależnieniem od alkoholu oraz tych, które dotyczą prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, znajdziesz tutaj.


  1. https://izba-lekarska.pl/numer/numer-200404/alkohol-mity-i-fakty/