Czy tzw. szampan dla dzieci to dobry pomysł na wspólne świętowanie z dzieckiem? Czy częstowanie nastolatka piwem bezalkoholowym jest w porządku? Czy dawanie dorastającemu dziecku alkoholu do spróbowania daje rodzicowi większą kontrolę? Odpowiedź jest krótka i prosta: nie. Dobre wybory rodzica to większa szansa na zdrowe wybory dziecka w przyszłości.
Czego ich uczymy? Kogo naśladują?

Przeczytaj również...
Prawne regulacje dotyczące używania alkoholu, w tym sprzedaż alkoholu osobom małoletnim
Podawanie alkoholu dzieciom i młodzieży jest przestępstwem. Wynika to z art. 208 Kodeksu karnego. Definicja napoju alkoholowego została zawarta w przepisach ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2023 poz. 165 z późn. zm.).
Żyjąc z osobą z problemem uzależnienia od alkoholu
Problem alkoholowy niszczy życie nie tylko osoby pijącej, ale również jej najbliższych. W dużym stopniu odbija się na rytmie życia rodziny. O ile życie osoby z problemem uzależnienia koncentruje się wokół picia, o tyle życie jej partnera/partnerki skupia się na tej osobie i jej problemach.
Ciąża a alkohol
W okresie ciąży absolutnie konieczne jest odstawienie alkoholu, papierosów i innych używek. W przeciwieństwie do używania narkotyków picie alkoholu może wydawać się „niegroźne” – myślimy: „przecież to tylko lampka czerwonego wina”, „to tylko słodkie karmelizowane piwo”!
Szkody wywołane spożywaniem alkoholu przez kobiety w czasie ciąży
Skutki ekspozycji na alkohol w okresie płodowym mogą być różne u różnych dzieci. Nawet nieduże dawki alkoholu wypijane przez matkę w ciąży mogą przyczyniać się do uszkodzenia mózgu oraz ośrodkowego układu nerwowego (OUN).