31 października 2023

Związki przemocy i alkoholu

Picie alkoholu wywołuje szereg zmian w zachowaniu. Może prowadzić m.in. do zaburzenia kontroli. Oznacza to, że osoby znajdując się pod wpływem alkoholu mogą robić rzeczy, których na trzeźwo nie tylko by nie zrobiły.

Alkohol może dawać jednocześnie złudne poczucie pewności siebie i nieuzasadnione przekonanie co do nieomylności własnych działań i poglądów. Zaburza jednocześnie procesy przetwarzania informacji. Dlatego osoby pod jego wpływem mogą niewłaściwie interpretować sygnały płynące z otoczenia, błędnie oceniać zachowania innych ludzi, a przez to przesadnie reagować na to, co inni robią i mówią. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia przemocy.

Picie alkoholu może przyczyniać się do wzrostu agresji także pośrednio, ponieważ wpływa na poziom serotoniny, zwanej potocznie hormonem szczęścia. Niedobór serotoniny może powodować przygnębienie, bezsenność, brak lub wzmożony apetyt, ale także rozdrażnienie i napady agresji. 

Więcej na temat związków picia alkoholu i przemocy znajdziesz tutaj: https://kampanianazdrowie.pl/zwiazki-przemocy-i-alkoholu/