Autor
dr hab. Magdalena Szafranek
Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych – konsekwencje prawne
Zgodnie z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2023 r. poz. 165 z późn. zm.) zakaz sprzedaży, podawania i spożywania alkoholu obejmuje m.in. teren szkół, placówek opiekuńczych czy zakładów pracy.
Prawne regulacje dotyczące używania alkoholu, w tym sprzedaż alkoholu osobom małoletnim
Podawanie alkoholu dzieciom i młodzieży jest przestępstwem. Wynika to z art. 208 Kodeksu karnego. Definicja napoju alkoholowego została zawarta w przepisach ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2023 poz. 165 z późn. zm.).
Konsekwencje dla kierowcy prowadzącego pojazd po użyciu alkoholu
Picie alkoholu i prowadzenie pojazdu wiąże się dużym ryzykiem i zagrożeniem dla życia i zdrowia użytkowników dróg. Niesie też za sobą konsekwencje prawne. Z czym zatem należy liczyć się popełniając wykroczenie prowadzenia samochodu po użyciu alkoholu?
Konsekwencje dla kierowcy prowadzącego pojazd w stanie nietrzeźwości
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu tworzy realne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników dróg. Wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Z czym należy się liczyć popełniając przestępstwo prowadzenia w stanie nietrzeźwości?
Rozróżnienie pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem w kontekście prowadzenia pojazdów przez osoby pod wpływem alkoholu
Kierowcy, którzy jeżdżą po wypiciu alkoholu, nie zawsze są świadomi, że podczas kontroli drogowej i badania alkomatem wynik może okazać się dodatni.
Konsekwencje naruszenia obowiązku trzeźwości przez pracownika
Jeśli pracownicy piją alkohol w miejscu pracy lub przychodzą do pracy pod wpływem alkoholu, rodzi to poważne problemy. Pracownik będący pod wpływem alkoholu zawsze stwarza zagrożenie dla pozostałych pracowników oraz osób trzecich.