Autor

Maria Engler

  1. Stygmatyzacja osób z problemem uzależnienia od alkoholu

    Stygmatyzacja jest procesem etykietowania, a nawet piętnowania osób, które nie spełniają oczekiwań innych. Przyczyny naznaczania innych piętnem są złożone. Jedną z nich jest np. brak wiedzy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na czym polega problem uzależnienia. Większość z nich uważa, że człowiek, który sięga po alkohol, dokonuje niewłaściwych wyborów i wpada w uzależnienie „na własne życzenie”. Brak wiedzy na temat mechanizmów uzależnienia powoduje, że osobom tym trudno zrozumieć, jak bardzo złożony jest ten problem.
    Czytaj dalej...

  2. Emocje a alkohol 

    Kiedy pada pytanie o to, dlaczego ludzie sięgają po alkohol, zwykle poruszany zostaje temat emocji. W licznych publikacjach można spotkać się ze stwierdzeniami, że ludzie piją, gdyż nie radzą sobie ze smutkiem, frustracją, złością, poczuciem osamotnienia czy bezradnością. Osoby te sięgają po alkohol, ponieważ liczą, że pomoże im on stłumić nieprzyjemne emocje. 
    Czytaj dalej...

  3. Znajdź swój sposób na relaks

    Niektóre osoby mają trudności w relaksowaniu się. Według nich  czas, który mogłyby przeznaczyć na relaksację, wolą wykorzystać na robienie czegoś pożytecznego, jak na przykład wypełnianie obowiązków. Niestety brak umiejętności odprężania się może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, np. bezsenności, rozdrażnienia, problemów z koncentracją, regulacją emocji, zaburzeń nastroju oraz depresji. 
    Czytaj dalej...

  4. Poszukiwanie w życiu przyjemności jako element profilaktyki zaburzeń używania alkoholu

    W książce pt. "Trening konstruktywnych zachowań", można przeczytać interesującą wypowiedź Gordona Alana Marlatta, psychologa klinicznego zajmującego się zachowaniami prowadzącymi do uzależnienia.
    Czytaj dalej...

  5. Co czuję i czego potrzebuję?

    Twórcy i edukatorzy metody komunikacji o nazwie Porozumienie Bez Przemocy przekonują, że emocje i potrzeby nierozerwalnie się ze sobą łączą. Proponują również, aby doskonaląc umiejętność rozpoznawania własnych potrzeb oraz stanów emocjonalnych zamieścić w widocznym miejscu listę emocji i listę potrzeb. Listy takie z łatwością można znaleźć w sieci.
    Czytaj dalej...

  6. Jak radzić sobie z presją namawiania do alkoholu? – cz. 2 

    Zdarza się, że sięgamy po alkohol, nawet jeżeli nie mamy na to ochoty. Robimy to ze względu na jakieś okoliczności społeczne lub pod wpływem namowy innych ludzi.
    Czytaj dalej...

  7. Rozwijanie poczucia własnej wartości

    Poczucie własnej wartości jest sumą indywidualnych doświadczeń każdej osoby, jej wychowania, przejętych norm kulturowych, przekonań na temat siebie i innych, zdolności do radzenia sobie w życiu i poczucia swojej atrakcyjności.
    Czytaj dalej...

  8. Asertywność a alkohol – cz. 2

    Asertywność to postawa, która może przydać się w wielu różnych sytuacjach, również tych związanych z odmawianiem picia alkoholu.
    Czytaj dalej...

  9. Asertywność a alkohol – cz. 1

    Co to jest asertywność? Asertywność to w ostatnich latach często poruszany temat. Kiedy zapytamy innych, co oznacza to słowo, od wielu z nich usłyszymy, że asertywność to umiejętność odmawiania. Oczywiście, ale… czy tylko?
    Czytaj dalej...

  10. Dlaczego namawia się innych do picia alkoholu? – cz. 1

    Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nigdy nie był namawiany do picia. Propozycje napicia się alkoholu mogą wyjść od różnych osób - zarówno od krewnych, podczas rodzinnych uroczystości, spotkań ze znajomymi, załatwiania interesów itd.
    Czytaj dalej...